Sprytny Bill – czyli w jaki sposób opłacać swoje rachunki kartą płatniczą?

Sprytny Bill

W tym artykule chcę Ci przedstawić pewne bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz opłacić swój rachunek za pomocą karty płatniczej – debetowej lub kredytowej. Od razu uprzedzę, że jest jednak pewien warunek – musisz posiadać smartfona, bowiem aplikacja z której będziemy korzystać jest dostępna na platformach Android, iOS oraz Windows Phone. Być może zastanawiasz się teraz po co właściwie płacić rachunki kartą płatniczą. Cóż… powodów może być wiele, jak zwykle. Oto te, które mi tak na szybko przychodzą do głowy: bank pobiera opłatę za posiadanie karty, jeśli nie wykonasz nią operacji na daną kwotę w ciągu miesiąca. Paradoksalnie, mnóstwo osób ma z tym problem i przez to bank narzuca im dodatkową opłatę – niekiedy dosyć wysoką. Dzięki zapłaceniu rachunku kartą płatniczą, spełniasz warunek banku i nie zostaniesz obciążony prowizją za posiadanie karty.

Drugi powód, to możliwość „wyciągnięcia” w ten sposób pieniędzy z karty kredytowej. Jak wiadomo, wypłata pieniędzy z karty kredytowej w bankomacie to prawdziwe barbarzyństwo pod względem prowizyjnym. Niektóre banki pozwalają już co prawda na przelew pieniędzy z karty kredytowej na konto, jednak w dalszym ciągu jest to drogie rozwiązanie. Teraz możesz zapłacić za rachunek tzw. płatnością bezgotówkową, która jest zwolniona z prowizji. Dzięki pewnym właściwościom kart kredytowych (na przykład zwyczajowy, 54-dniowy okres bezodsetkowy), możesz na przykład ulokować pieniądze na jakimś dobrym koncie bankowym lub lokacie. Dzięki temu płacisz rachunek nie swoimi pieniędzmi, które oddajesz bankowi bez jakiegokolwiek oprocentowania. Pod warunkiem, że nie przekroczysz 54-dniowego okresu bezodsetkowego, to bardzo ważne. O tym będę jeszcze pisał w kolejnych artykułach.

Trzeci powód – mój ulubiony – dla którego warto jest zapłacić rachunek kartą płatniczą, to cash-back który oferują niektóre banki. Aktualnie liderem pod tym względem jest darmowy Alior Sync. Co prawda od jakiegoś czasu warunki uzyskania cash-backu zostały poddane dość dużym restrykcjom, jednam wciąż jest to bardzo korzystna oferta. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta w tym banku, to koniecznie kliknij tutaj, aby je założyć. Robi się to w pełni internetowo i bardzo wygodnie, a przy tym wszystkie podstawowe funkcje są tutaj bezpłatne. Szczerze polecam, to jeden z moich głównych banków i faworyt. Wracając jednak do meritum sprawy. Różne banki oferują cash-back za dokonanie płatności kartą. Zapłacenie w ten sposób rachunku również się kwalifikuje i dzięki temu możemy obniżyć o kilka procent wysokość naszego rachunku.

Ok, czas teraz na konkretny. Po lewej stronie zamieściłem krótki film wideo, z którego dowiesz się, jak proste może być opłacanie danej faktury / rachunku. Brzmi to co prawda trochę jak artykuł sponsorowany, ale z ręką na sercu mogę oświadczyć, że sam korzystam z tej metody (np. przy opłacaniu faktury operatora Play) i jestem bardzo zadowolony. Skanuję kod kreskowy wbudowanym aparatem, a aplikacja sama wykrywa kwotę, odbiorcę płatności, tytuł przelewu i numer rachunku. Nie trzeba się więc martwić o żmudne wypełnianie tych pól. Dochodzi nam tutaj zatem aspekt wygody tego typu płatności.

Jakie rachunki możesz opłacić za pomocą aplikacji Sprytny Bill?

Za pomocą skanowania kodów kreskowych opłacisz swoje należności u ponad 130 wystawców. Istnieje też możliwość ręcznego wprowadzania danych tych wystawców, którzy nie podają na fakturze kodów lub jeśli kod jest nieczytelny.
Za pomocą usługi można opłacić tylko następujące rachunki:

– gaz
– energia elektryczna
– media
– telefon
– wywóz nieczystości
– woda i kanalizacja
– telewizja kablowa i satelitarna
– Internet stacjonarny i mobilny
– polisy ubezpieczeniowe
– wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – opłaty*
– ochrona
– czesne za szkoły, uczelnie**
– opłaty za przedszkole i żłobek
– podatki od nieruchomości, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu na rzecz Urzędów Miast i Gmin.

*poprzez aplikację Sprytny Bill nie można płacić za czynsz lub inne opłaty mieszkaniowe na rzecz osób fizycznych i prawnych, nie będących wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi.
**nie dotyczy szkół językowych.

Jak widzisz jest w czym wybierać, a lista stale się rozwija. Każdy rachunek możesz opłacić kartą MasterCard (który jest tutaj faworyzowany) oraz VISA. Prowizja za przelew w każdym przypadku wynosi 0,97 zł – o taka kwota zostanie doliczona do opłacanego rachunku. Na przykład opłacając rachunek opiewający na kwotę 250 zł, zapłacisz 250,97 zł. Odpowiedzi na inne pytania dotyczące funkcjonowania aplikacji Sprytny Bill znajdziesz w dziale FAQ na oficjalnej stronie. Jeżeli chcesz już teraz pobrać aplikację na swój telefon lub tablet, możesz kliknąć poniższy odnośnik (odpowiadający Twojemu systemowi operacyjnemu):

Google Play

iOS

Windows Phone

Polecam przetestowanie aplikacji Sprytny Bill oraz aktywne korzystanie z niej. Bardzo duża wygoda, oszczędność czasu, a w wielu przypadkach również pieniędzy.