Zakładanie rachunków bankowych w krajach innych niż nasze miejsce stałego zameldowania często bywa bardzo kłopotliwe. Czasami banki umożliwiają otwarcie konta przez naszego przedstawiciela, czasami można zamówić dokumenty kurierem – w obecności którego je podpiszemy, a on zabierze je z powrotem do banku. Zazwyczaj jednak niezbędne jest osobiste stawienie się w oddziale banku. Chyba taką najbardziej kłopotliwą i obwarowaną największymi sankcjami jest możliwość założenia rachunku w Stanach Zjednoczonych. Musimy do banku zgłosić się osobiście i od tego nie ma żadnego odstępstwa. To oczywiście wiąże się z bardzo dużymi kosztami podróży oraz – a może przede wszystkim – wizy do USA, którą wciąż są objęci obywatele Polski.
Spotkałem się już ze stronami internetowymi, które jako swoją usługę świadczyły możliwość założenia konta w USA. Musisz jednak wiedzieć, że jest to nielegalne i w wielu przypadkach możesz narobić sobie ogromnych problemów. Pośrednicy tacy muszą bowiem się za nas podszyć, podrobić nasz podpis itd. Sugeruję, aby trzymać się od tego typu „atrakcji” jak najdalej. Istnieje jednak pewien bardzo prosty sposób, aby posiadać numer rachunku bankowego oraz tzw. routing number (czyli wszystkie informacje potrzebne do przyjmowania płatności) w Bank of America. Nie będzie to jednak klasyczne konto, ale na większość potrzeb powinno wystarczyć. Możemy na nie przyjmować wpłaty od kontrahentów z USA czy takich firm jak PayPal, Apple, Amazon itd.
A wszystko to jest całkowicie legalne, bardzo proste do wdrożenia i na dodatek darmowe – płacimy 1% od przychodzących transferów. Może się to wydawać sporą opłatą, ale na przykład PayPal od sprzedających pobiera opłatę w wysokości minimum 1.9%, cytat ze strony:
Mała opłata – PayPal pobiera od sprzedających opłaty od 1,9% do 2,9% od całkowitej kwoty sprzedaży + stałą opłatę 0,80 PLN za transakcję. Jeżeli sprzedajesz dużo, możesz ubiegać się o niższą stawkę biznesową. Szczegółowe informacje o opłatach i zniżkach znajdziesz w tabeli opłat.
1% wydaje się być zatem rozsądną propozycją, tym bardziej że nie ma tutaj żadnych ukrytych opłat. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Wystarczy, że zarejestrujemy się w tym serwisie, zweryfikujemy nasze dane oraz zamówimy bezpłatną kartę debetową (prowadzoną w USD). Możemy następnie wysłać wniosek o tzw. US Payment Service podając adres naszej strony internetowej, branżę w której sprzedajemy oraz krótki opis. Szczerze mówiąc mam wątpliwości, czy ktoś w ogóle te strony weryfikuje, bo sam dostałem akceptację wniosku po minucie albo dwóch. Mniemam, że bardziej jest to czysta formalność aniżeli jakaś szczegółowa kontrola.
Konto Payoneer stwarza ponadto znacznie więcej możliwości. To nie tylko numer rachunku bankowego prowadzonego na terenie Stanów Zjednoczonych. Właściwie jest to tylko dodatek. Payoneer to przede wszystkim karta płatnicza MasterCard z której możemy korzystać czy to w sklepach internetowych, czy podejmując gotówkę z bankomatu. Tej ostatniej opcji nie polecam ze względu na drogie przewalutowanie oraz dodatkowe prowizje. Jeżeli jednak będziemy postępować mądrze i właściwie wykorzystywać przywileje takiej karty, to może nam się ona bardzo opłacić. Zamiast wypłacać pieniądze z bankomatu możemy przecież zapłacić nimi za różnego rodzaju towary i usługi w Internecie. Jeśli sprzedawcy przyjmują płatności w dolarach amerykańskich, to na płatności nie stracimy ani centa.
Taka karta to doskonały wybór i alternatywa. Ktoś może zadać sobie pytanie „Po co mi numer rachunku w USA?”. No cóż, to już są kwestie indywidualne. Jednym taka usługa będzie bardzo potrzebna i przyniesie oszczędności, dla innych do zbyteczny balast. Jeżeli masz rodzinę w USA, to na taką kartę mogą szybko przesłać Tobie środki pieniężne. Jeżeli chcesz zacząć sprzedawać coś na terenie USA, to znacznie profesjonalniej będzie wyglądało podanie numeru rachunku bankowego niż anonimowy dla Twojego kontrahenta adres email do płatności PayPal. Niewątpliwie jest to znaczna wygoda, prestiż oraz pełny profesjonalizm w interesach.
Adamie, czyli jeśli zarabiam w dolarach w amerykańskich programach afliacyjnych, to czy wynagrodzenie mogę przesyłać na tą kartę? Na przykład: gdy firma płaci mi w USD poprzez procesor STP lub poprzez PayPal -> co w takim przypadku daje mi posiadanie tej karty?
I drugie pytanie: czy mogę z tej karty/rachunku przelać środki na moje dolarowe konto, które mam w Polsce? Jaki byłby koszt takiego przelewu?
Nie do końca rozumiem na jakiej zasadzie ona działa…
W przypadku podanym przez Ciebie taka operacja zdecydowanie nie ma sensu i nie daje nic poza dodatkowymi kosztami. Karta taka jest przydatna wówczas, gdy na przykład jakiś Twój kontrahent z USA miałby Tobie przesłać pieniądze, a z jakichś względów nie może (lub nie chce) zrobić tego poprzez PayPal czy inny procesor płatności. Przelew z USA do Polski taką osobę będzie kosztował kilkadziesiąt dolarów. Za przelew na rachunek takiej karty nie zapłaci nic – natomiast zapłacisz Ty 1% od kwoty, która wpłynie. Ale kartą tą możesz później dokonać zakupów w Polsce po całkiem przyzwoitym kursie walutowym lub wypłacić te pieniądze z bankomatu – ale już po zdecydowanie mniej atrakcyjnym kursie.
Podobnie jeśli są firmy w USA od których dostajesz wypłaty i mają one opcję bezpłatnych przelewów na rachunki prowadzone w USA, to również taka operacja może być dla Ciebie bardzo opłacalna. Niestety jedyną możliwością „wydostania” pieniędzy z takiego rachunku jest – tak jak wspomniałem wyżej – wypłata z bankomatu lub zakupy kartą.
Jest to dosyć niszowy temat, a na blogu poruszyłem go bardziej jako ciekawostkę, bo nigdzie nie widziałem podobnego przykładu. Sądzę jednak, że nie znajdzie się duża grupa ludzi, dla których takie konto może być przydatne. Chyba, że znajdą jakieś nowe zastosowanie dla niego – wówczas sam chętnie się dowiem jakie :-)
No to ja powiem, Dotacje i płatności ebay. Polska nie należy niestety do krajów akceptowanych przez eBay na równych prawach. A jednym z wymagań konta jest karta kredytowa najlepiej US. Na pierwszy rzut oka po co komu Dotacje dla innej firmy w US. Ano po to że będąc darczyńcami jesteśmy lepiej widziani w eBay. Generalnie działanie na eBay dla polaka jest mocno utrudnione.
To tak krótko zanim postaram się dostać tą kartę.
Panie Adamie, przelew na walutowe konto w PL Odpada z tego konta rozumiem tak? :( dokładnie chodzi o przyjmowanie płatności od potencjalnych klientów. (amazon, Ebay, Programy afiliacyjne) nie jest możliwością, a żeby klient dokładał za przelew te „kilkadziesiąt Dolarów”, a więc Brzmi to Bardzo rozsądnie jak dla mnie., żeby takie konto założyć. zlecenie przelewu nie będzie realne na moje konto walutowe w polskim banku?
Witaj Marcinie. Artykuł jest już dość leciwy, a na rynku usług i nowinek technicznych zmiany zachodzą bardzo dynamicznie. W jednym z moim artykułów opisałem firmę TransferWise:
http://www.adamhycnar.pl/jak-przeslac-pieniadze-z-wielkiej-brytanii-do-polski/
Służy ona do wymiany walut po bardzo atrakcyjnych kursach. Kilka dni temu pojawiła się nowa usługa świadczona przez tą firmę o nazwie Borderless Account. Umożliwia ona otworzenie bezpłatnych subrachunków w walutach: GBP (w Wielkiej Brytanii), EUR (w Niemczech) oraz – co dla Ciebie najbardziej interesujące – USD (w Stanach Zjednoczonych).
Na chwilę obecną trudno mi się rozpisywać na temat tych kont, bo jeszcze ich w pełni nie testowałem (chociaż otworzyłem wszystkie, a robi się to jednym kliknięciem). W praktyce wygląda to tak, że właścicielem rachunku wciąż pozostaje TransferWise, który otwiera w Twoim imieniu subrachunek w danym banku. Numer tego rachunku podawać możesz klientom, a środki trafią do Ciebie. Następnie możesz je przewalutować po BARDZO korzystnym kursie i wypłacić na dowolne konto bankowe w Polsce (tak naprawdę na całym świecie, ale rozumiem że interesuje Cię przyjmowanie pieniędzy na lokalny rachunek w USA oraz ich odbiór w Polsce).
Z TransferWise korzystam od bardzo dawna i jestem zadowolony, więc mimo iz Borderless Account jeszcze nie testowałem, to mogę w ciemno polecić. Samo otworzenie konta oraz jego utrzymanie jest bezpłatne. Firma zarabia jedynie na przewalutowaniu (0.5%) oraz wypłacie środków (realizacja wypłaty nie jest droga, ale przy wielu wypłatach na niskie kwoty ta opłata może mieć dla niektórych znaczenie).
Jak wszędzie – są plusy i minusy. Ale wydaje mi się, że to rozwiązanie będzie dla Ciebie na chwilę obecną najkorzystniejsze.
Właśnie próbowałem założyć konto na podanej stronie i w ostatnim kroku zostałem poproszony o zaakceptowanie cennika w którym na pierwszej pozycji widnieje kwota 30$ na rok za prowadzenie konta.
Czy ja coś źle robię czy jednak są „ukryte opłaty”?
Panie Adamie otóż taki problem: jestem pełnomocnikiem spółki w Delaware.Spółka nie posiada rachunku bankowego w USA.Mam ważny do realizacji czek windykacyjny z City Bank w USA.W Polsce nie mogę tego czeku zrealizować(duża kwota) – bowiem bank w Polsce w którym nasza spółka ma konto już nie realizuje czeków zagranicznych.Czeki zagraniczne w RP realizuje tylko Bank PKO BP ale w moim przypadku ze względu na wartość czeku wymagane jest założenie konta dla spółki w PKO BP i utrzymanie rachunku co najmniej 6 mcy, TYLKO w tym czasie czek straci ważność(ważność do 28.08.2018)