Jak dodać swoje zdjęcie do wyników wyszukiwania Google (dla prowadzących bloga)?

AuthorSure

Być może przeglądając zasoby sieciowe zdarzyło się Tobie zobaczyć obok niektórych wyników zdjęcia ich autorów. Jest to jeszcze w Polsce raczej mało zauważalny trend, ale coraz więcej osób zaczyna z tego korzystać. W Stanach Zjednoczonych właściwie podstawą jest, aby każdy szanujący się bloger miał ustawione obok artykułów własnego autorstwa swoje zdjęcie. Wiele osób nie ma jednak pojęcia w jaki sposób można taki efekt osiągnąć. Mimo tego, iż jest to stosunkowo proste dla blogów opartych na silniku WordPress, to jednak łatwo jest coś przeoczyć i wówczas nici z naszych starań. Opiszę krok po kroku jakie działania należy podjąć, aby za jakiś czas przy naszych artykułach zaczęło pojawiać się zdjęcie. Żeby jednak było wiadomo o czym dokładnie mówimy, tutaj jest przykład z mojego bloga:

Myślę, że każdy się zgodzi, iż tak przedstawione wyniki wyszukiwania zwracają uwagę potencjalnego gościa naszego bloga w pierwszej kolejności – nawet, jeśli znajdują się nie na pierwszym miejscu, a na przykład na drugim, trzecim czy nawet jeszcze dalej. Kiedyś najważniejszą rzeczą aby dotrzeć do czytelników było dobre wypozycjonowanie się w rankingu wyszukiwarki Google. Osoby będące na to samo słowo kluczowe w tyle za konkurencją miały w zasadzie nikłe szanse na przyciągnięcie uwagi. Teraz zaczyna się to zmieniać, ponieważ nowe techniki zaczynają się na dobre zadomawiać w świadomości blogerów. Aby mieć jak najwięcej gości, należy iść z tym nurtem i nie pozwolić na to, by zostać w tyle.

Pokażę teraz w jaki sposób można sobie ustawić własne zdjęcie przy wynikach wyszukiwania Google. Do tego celu będzie nam potrzebny profil na Google Plus, blog oparty na silniku WordPress (na tym będę bazował) oraz wtyczka umożliwiająca właściwą integrację bloga z profilem Google Plus. To właśnie z G+ pobierane będzie zdjęcie, a więc warto zadbać o to, aby było ono jak najbardziej wyraźne. Musi przedstawiać naszą postać – w innym wypadku algorytmy Google odrzucą tę technikę. Odpada zatem wstawianie swojego logo zamiast zdjęcia. Uprzedzam od razu, że taki zabieg będzie czasem straconym, bo nawet jeśli takie „zdjęcie” trafi do wyników wyszukiwania, to bardzo szybko zostanie stamtąd usunięte. Dodatkowo nasza strona może dostać karę od Google za nieetyczne techniki i spaść w rankingu.

Aby ustawić swoje zdjęcie należy po kolei poczynić następujące kroki:

  1. Założyć konto Google – jeśli jeszcze go nie posiadamy.
  2. Skonfigurować swój profil Google Plus ustawiając na nim swoje imię i nazwisko oraz wyraźne zdjęcie (to jest bardzo ważne).
  3. Zainstalować i skonfigurować wtyczkę AuthorSure.
  4. Na swoim blogu WordPress przejść w panelu administracyjnym do zakładki „Użytkownicy” / „Twój profil” a następnie ustawić odnośnik do swojego profilu Google Plus obok odpowiedniej ikony (ikona z charakterystycznym plusem).
  5. Zalogować się na swoim profilu Google Plus, a następnie najechać myszką na napis „Główna” znajdujący się po lewej stronie u góry ekranu i wybrać stamtąd opcję „Profil”. Jeśli domyślnie pojawiła się podstrona „Wpisy” to trzeba przejść na kartę „O mnie”. Tam wystarczy odszukać sekcję „Linki”, wyedytować ją i w pole „Udzielam się w” dodać adres swojego bloga.
  6. Sprawdzić kilka postów za pomocą narzędzia „Structured Data Testing Tool” (kliknij odnośnik, aby je otworzyć). Jeśli podając adres dowolnego postu Twoje zdjęcie zostanie wyświetlone oraz otrzymasz komunikat „Przypisywanie autorstwa działa na tej stronie”, to znaczy że wszystko jest w porządku i wkrótce Twoje zdjęcie powinno zacząć się wyświetlać w wynikach wyszukiwania (czas zależy od indeksacji robotów Google).

Należą się jeszcze wyjaśnienia odnośnie punktu 3, a mianowicie skąd należy pobrać wtyczkę AuthorSure. W zasadzie możliwości są dwie. Można ją pobrać z tego linku, a następnie wgrać przez WordPress: „Wtyczki” / „Dodaj nową” / „Wyślij na serwer”. Prostszym rozwiązanie jest jednak wyszukać ją bezpośrednio z naszego panelu. Przechodzimy do sekcji „Wtyczki” / „Dodaj nową”, a następnie wpisujemy w wyszukiwarkę po prostu AuthorSure. Pierwsza pozycja (autorstwa Russella Jamiesona) będzie właśnie tą, która nas interesuje i którą powinniśmy zainstalować.

Jeżeli nie wiesz jak powinien wyglądać prawidłowy adres do Twojego profilu Google Plus (punkt czwarty), to jest on dosyć łatwy do zlokalizowania. Wystarczy w swoim profilu Google Plus najechać kursorem myszy na „Główna”, następnie z rozwiniętej kliknąć PRAWYM przyciskiem i wybrać „Kopiuj adres odnośnika” (lub podobnie brzmiące polecenie – w zależności od przeglądarki, bo to jest dla FireFox). Teraz aby wstawić adres swojego profilu w odpowiednie miejsce, wystarczy na nie kliknąć, a następnie wcisnąć CTRL + V. Tak to mniej więcej powinno wyglądać:

To o czym należy pamiętać podczas konfigurowania całości, to właściwa kolejność. Na przykład nie wykonamy punktu czwartego jeśli wcześniej nie zainstalowaliśmy wtyczki AuthorSure (punkt trzeci). Wykonajmy więc skrupulatnie wszystkie kroki i jeśli nigdzie nie popełniliśmy błędu, to już wkrótce nasze zdjęcie powinno zacząć się pojawiać w wynikach wyszukiwania Google. Nie należy oczekiwać jednak, że nastąpi to z minuty na minutę. Czasami trwa to kilkanaście godzin, a czasami nawet kilkanaście dni. Wszystko zależy od tego jak popularnego mamy bloga oraz jego domenę. Gdyby pojawiły się jakieś pytania dotyczące tej metody, to bardzo proszę o napisanie ich w komentarzach do niniejszego artykułu – postaram się pomóc.